See Neela on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "Neela"
},
"expansion": "English Neela",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sa",
"3": "नील"
},
"expansion": "Sanskrit नील (nīla)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Through spelling pronunciation from English Neela, from Sanskrit नील (nīla).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Neela",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neela",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Neelaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Neelaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Neelaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Neelaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Neelaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Neelaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Neela",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Neela",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Neel",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish female given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"id": "en-Neela-fi-name-pLhOhtoi",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈneːlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈne̞ːlɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eːlɑ"
}
],
"word": "Neela"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "Neela"
},
"expansion": "English Neela",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sa",
"3": "नील"
},
"expansion": "Sanskrit नील (nīla)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Through spelling pronunciation from English Neela, from Sanskrit नील (nīla).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Neela",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neela",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Neelaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Neelaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Neelaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Neelaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Neelaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Neelaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neelakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neeloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neelattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neelattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neeloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neeloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Neela",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Neela",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Neel",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish female given names",
"Finnish given names",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms derived from Sanskrit",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eːlɑ",
"Rhymes:Finnish/eːlɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈneːlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈne̞ːlɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eːlɑ"
}
],
"word": "Neela"
}
Download raw JSONL data for Neela meaning in All languages combined (19.9kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Neela",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Neela",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.